آموزش تعمیرات جاروبرقی ال جی

جاروبرقی یکی از پرمصرف‌ترین لوازم خانگی است و وجود آن در هر منزل ضروری است. جاروبرقی‌های ال جی با استفاده از آخرین متد پیشرفته و قدرت بالا، طراحی زیبا و خدمات ارزنده در تعمیر و سرویس این دستگاه‌ها محبوبیت زیادی در سراسر جهان و به ویژه در ایران به دست آورده‌اند. ارائه خدمات با کیفیت و قطعات اصلی و فابریک نام این برند را در زمره خوشنام‌ترین برندهای جاروبرقی قرار داده است. با این حال اگر مشکلی برای دستگاه‌تان به وجود آمد، بهتر است هر چه زودتر به فکر تعمیرات جاروبرقی ال جی خود باشید تا متحمل هزینه‌های گزاف نشوید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی ال جی

جاروبرقی روشن نمی‌شود

ابتدا باید بررسی کنید مشکل از برق‌رسانی نباشد. پریز برق، اتصالات و فیوزها را امتحان کنید و بررسی کنید سیم رابط جاروبرقی قطع نشده باشد. از فازمتر استفاده کنید و پریزها و دوشاخه را امتحان کنید. اگر برق‌رسانی انجام می‌شود، باید ببینید دمای دستگاه بیش از حد زیاد نشده باشد. معمولا جاروبرقی‌های ال جی در صورت داغ کردن دستگاه (هنگامی که جارو مدتی طولانی روشن می‌ماند) خود به خود سنسور مربوطه را فعال می‌کنند تا جاروبرقی کار نکند. البته در این حالت جاروبرقی پس از خنک شدن باید کار کند. خود سنسور را هم بررسی کنید که خراب نشده باشد. در صورت خرابی سنسور باید آن را تعویض کنید.

مشکل دیگر کلید روشن و خاموش جاروبرقی ال جی است. این کلید حساس است و اگر به شکل نادرستی از آن (مثلا ضربه زدن) از آن استفاده شود خراب می‌شود. این کلید در صورت خراب شدن باید تعویض شود. کیسه جاروبرقی در صورت پر بودن اجازه نمی‌دهد دستگاه کار کند. در صورتی که هیچ کدام از این موارد نبود، ممکن است به دلیل خرابی موتور باشد که در این صورت باید موتور را تعویض یا تعمیر کنید.

دستگاه صداهای عجیب و غریبی دارد

یکی از مشکلات جاروبرقی صداهای عجیب و غریب آن است. ممکن است این موضوع به دلیل پروانه فن باشد. به مرور زمان، گرد و غبار و چربی روی پروانه فن جمع می‌شود و سبب تولید صداهای نابهنجار می‌شود. در این صورت با تمیز کردن پروانه و محفظه آن مشکل برطرف می‌شود. احتمال دیگر، خرابی و فرسودگی بلبرینگ‌ها است. برای اینکه آرمیچر خوب بچرخد باید بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌ها و بوش‌ها به خوبی عمل کنند.اگر بلبرینگ خراب شود صدای بسیار آزاردهنده‌ای تولید می‌کند. بلبرینگ‌ها را خارج کنید، اگر باید تمیز شوند این کار را انجام دهید. اگر باید آنها را تعویض کرد، هر دو را با هم عوض کنید.

احتمال دیگر، فرسوده شدن یاطاقان‌های آرمیچر است. بررسی کنید که آرمیچر و یاطاقان‌های آن آسیب ندیده باشند. اگر نیاز است آنها را تعویض کنید زیرا به زودی به کل دستگاه آسیب می‌رساند. سیم‌پیچ میدان را هم بررسی کنید که شل نشده باشد و به آرمیچر گیر نکند. اگر این طور است آنها را محکم کنید. کوموتاتور را هم بررسی کنید که فرسوده نشده باشد.

اگر دستگاه لرزش دارد لاستیک‌های لرزه‌گیر بین قطعات را بررسی کنید. جاروبرقی‌های ال جی جدید برای کاهش صدا و لرزش از لاستیک‌هایی بین قطعات و محفظه استفاده می‌کنند. اگر لاستیک‌ها فرسوده شده‌اند آنها را تعویض کنید.

جاروبرقی قدرت اولیه را ندارد

یکی از دلایلی که موتور جاروبرقی دیگر آن قدرت اولیه را ندارد، ممکن است به دلیل پروانه و فن آن باشد. اگر پروانه کثیف شده باشد یا گرد و غبار زیادی روی آن نشسته باشد به خوبی نمی‌چرخد و موتور دستگاه را خنک نمی‌کند. پروانه را به آرامی در بیاورید و بررسی کنید. اگر شکستگی یا خرابی ندارد و سیم‌های آن سالم هستند باید فقط آن را تمیز کنید. در غیر این صورت پروانه را تعویض کنید. دلیل دیگر ممکن است کثیف شدن آرمیچر باشد. آرمیچر با تینر یا بنزین تمیز می‌شود. همچنین باید کلکتورها را هم تمیز کنید. مراقب باشید تینر یا بنزین را روی سیم‌پیچ‌ها نریزید. برای این کار کلکتور را روی زمین بگذارید و آرمیچر را به سمت بالا قرار دهید.

اگر باز هم مشکل برطرف نشد، موتور را جزء به جزء بررسی کنید. یاتاقان‌ها، بلبرینگ و بوش‌ها باید تمیز و سالم باشند و روان کار کنند تا آرمیچر هم به آسانی بچرخد. اگر هر کدام از این مجموعه خوب کار نکنند، موتور ضعیف کار می‌کند. از سوی دیگر باید زغال‌ها را بررسی کنید. زغال‌ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا بتوانند به کلکتور برخورد کنند. اگر زغال کثیف شده است آنها را تمیز کنید و اگر تمام شده‌اند هر دو را با هم عوض کنید.

جارو بوی بدی دارد

این مشکل ممکن است به دلیل تمیز نشدن فیلترها به مدت طولانی رخ دهد. در صورتی که احساس می‌کنید بوی بد از فیلترها است، باید آنها را با آب تمیز کنید و پس از خشک کردن کامل درون جاروبرقی قرار دهید (مراقب باشید فیلترها به زمان طولانی برای خشک شدن نیاز دارند، خیس قرار دادن آنها در جاروبرقی خطرناک است و احتمال اتصالی وجود دارد). فیلترهای کاغذی هم باید مرتب تعویض شوند. اگر بو از محفظه به مشام می‌رسد (در جاروبرقی‌های بدون کیسه زباله‌ها درون محفظه ریخته می‌شود) باید آن را تمیز کنید. اگر جاروبرقی کیسه‌ای است و حس می‌کنید بو از کیسه است، کیسه را تعویض کنید. در صورتی که فکر می‌کنید بوی لاستیک سوختگی حس می‌کنید، تسمه‌ها را بررسی کنید. ممکن است تسمه‌ها دچار فرسودگی یا کشیدگی بیش از حد شده باشند که در این حالت باید تعویض شوند. می‌توانید از خوشبوکننده‌ها در کیسه جاروبرقی استفاده کنید.

جارو خود به خود خاموش می‌شود

اگر جاروبرقی خود به خود وسط کار کردن خاموش می‌کند، دلایل متفاوتی دارد. برخی از جاروبرقی‌های ال جی پس از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کار کردن مداوم دستگاه را خاموش می‌کنند تا بیش از حد داغ نشود و موتور خنک شود. در این حالت جارو پس از مدتی باید روشن شود. اگر این اتفاق نیفتاد پس باید احتمالات دیگر را بررسی کرد.

در برخی مواقع محفظه یا کیسه آن قدر پر شده است که سنسور مربوط به آن به شکل خودکار دستگاه را خاموش می‌کند. بنابراین باید کیسه یا محفظه بررسی شود که زیاد پر نباشد. کیسه را تخلیه کنید و جارو را دوباره به برق بزنید. اگر روشن نشد باید موتور را بررسی کنید. اگر موتور نیم‌سوز شده است یا ضعیف است، باید تعویض شود یا در صورتی که قابل تعمیر است آن را تعمیر کنید. در صورتی که اصلا روشن نشد و بوی سوختگی هم به مشام می‌رسد نشانه سوختن موتور است و باید موتور را تعویض کرد.

مکش جارو کمتر از حالت اولیه است

مکن است پس از مدتی احساس کنید دیگر جارو مانند گذشته مکش ندارد و زباله‌ها را به سختی جمع می‌کند. در این حالت، ابتدا باید پر شدگی محفظه جاروبرقی (در مدل‌های بدون کیسه) و پر شدگی کیسه (در مدل‌های کیسه‌دار) را بررسی کنید. در صورتی که پر شده باشند قدرت مکش دستگاه کم می‌شود. از سوی دیگر فیلترها ممکن است کثیف شده باشند که باید آنها را تمیز یا تعویض کنید. به طور کلی پس از مدتی فیلترها بخصوص فیلترهای کاغذی که قابل شستشو نیستند را عوض کنید.

لوله‌ها و لوله خرطومی را بررسی کنید. هر یک از آنها را جدا کنید و دستگاه را روشن کنید اگر مکش آن بهتر شد باید آن قطعه را بررسی کنید که تمیز باشد، چیزی در آن گیر نکرده باشد یا اینکه سوراخ و پاره نشده باشد. لوله خرطومی یا لوله‌های رابط در صورتی که آسیب دیده‌اند باید عوض شوند.

سیم جمع کن کار نمی‌کند

اگر سیم جمع کن سیم جاروبرقی را جمع نمی‌کند، جارو را از برق بکشید و درب محفظه را باز کنید. ابتدا فیوزهای شیشه‌ای را امتحان کنید. سیم‌ها را بررسی کنید. اگر فیوز سوخته است باید تعویض شود. اگر سیم‌ها قطع شده‌اند باید جا انداخته شوند. اما اگر سالم هستند سیم جمع کن را باید خارج کنید. دو سیمی که به رنگ روشن و تیره هستند را باید ببینید. اگر این سیم ها مشکل دارند باید تعویض شوند. پس از تعویض آنها را دوباره جا بزنید و فیوزها را متصل کنید. حالا سیم‌ها باید به ریل وصل شوند. ترمزهای مهار کننده هم که اجازه نمی‌دهند سیم‌ها بیش از حد باز شوند را تنظیم کنید. اگر سیم جمع کن مشکل ندارد، ممکن است موتور دستگاه ایراد پیدا کرده است. موتور اگر نیم سوز شده است باید تعمیر شود. اما اگر متوجه شدید که سوخته است تعویضش کنید.

اگر جاروبرقی ال جی دارید و برایش مشکلی پیش آمده است، قبل از آنکه آن را بدتر از قبل کنید، با نمایندگی‌های مجاز و مراکز معتبر تعمیرات جاروبرقی ال جی تماس بگیرید. این مراکز به شما مشاوره رایگان ارائه می‌دهند و به صورت تلفنی مشکل‌تان را حل می‌کنند. اما اگر نتوانستید مشکل را خودتان برطرف کنید، آنها تعمیرکاران حرفه‌ای و مجرب خودشان را به منزل شما اعزام می‌کنند. این افراد با دانش و تجربه‌ای که دارند عیب دستگاه را به خوبی تشخیص خواهند داد و آن را تعمیر خواهند کرد. هرگز جارو برقی را به دست تعمیرکاران غیرحرفه‌ای نسپارید.

در آخر امیدواریم که این مقاله از نمایندگی تعمیرات ال جی تک سرویس برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *